Koruyucu Sağlık Hizmetleri Hakkında

Koruyucu Sağlık Hizmetleri, bireylerin yaşamları boyunca rastlayabilecekleri ölümcül veya kronik hastalıkların erken teşhis edilebilmesini sağlayan ve rutin sağlık değerlerinin kontrol edilebilmesini sağlayan bir erken tanı sağlık hizmeti şeklinde özetleyebiliriz. Bu sebeple, Koruyucu Sağlık Hizmetleri kendine ve sağlığına özen gösteren tüm bireyler için oldukça önemlidir.

Erken evrede tedavi başarısının yüksek olduğu kanser vb. hastalıkların erken teşhis edilebilmesi bakımından Koruyucu Sağlık Hizmetleri bireyler için etkili bir yöntemdir. Bu sayede Koruyucu Sağlık Hizmetleri işlemlerini düzenli yaptıran bireylerin yaşam kalitesi ve uzun yaşam süresi de artmaktadır.

Modern tıbbın her alanında uygulanabilen Koruyucu Sağlık Hizmetleri işlemlerinde; kan sayımı, organ fonksiyonlarını ölçen kan testleri, kolesterol ve şeker düzeyleri, tiroit (guatr), hepatit (sarılık) testi, tam idrar tahlili, akciğer görüntülemeleri, tüm batın ultrasonografi ve elektrokardiyografi testleri genellikle yapılmaktadır. Bu test içeriği hastaneden hastaneye, Koruyucu Sağlık Hizmetleri kapsamına göre değişiklik gösterebilir.