Tip 2 Diyabet Nedir? Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tip 2 diyabet, vücudun yakıt olarak şekeri (glikoz) düzenleme ve kullanma şeklindeki bir bozukluktur. Bu uzun süreli (kronik) durum, kan dolaşımında çok fazla şekerin dolaşmasına neden olur. Sonunda, yüksek kan şekeri seviyeleri dolaşım, sinir ve bağışıklık sistemlerinde bozukluklara yol açabilir.

 

 

Tip 2 Diyabet Hastalığının Semptomları Nelerdir?

 

Tip 2 diyabetin belirti ve semptomları genellikle yavaş gelişir. Aslında, yıllardır tip 2 diyabetle yaşıyor ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Semptomlar eğer sizde mevcut ise olduğunda aşağıdaki durumları yaşayabilirsiniz:

 

 • Artan susuzluk hissi,
 • Sık idrara çıkma
 • Artan açlık hissi,
 • İstenmeyen kilo kayıpları,
 • Tükenmişlik,
 • Bulanık görme,
 • Yavaş iyileşen vücut yaraları,
 • Ellerde veya ayaklarda sık görülen uyuşma veya karıncalanma,
 • Genellikle koltuk altlarında ve boyunda koyu renkli cilt bölgeleri oluşması,

 

 

Diyabetin Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Tip 2 diyabet riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 

Kilo almak: Fazla kilolu veya obez olmak ana risktir.

 

Vücuttaki yağ dağılımı: Kalça ve uyluklarınızdan ziyade esas olarak karnınızda yağ depolamak daha büyük bir riske işaret eder. Bel çevresi 40 inç (101,6 santimetre) üzerinde olan bir erkek veya 35 inç (88,9 santimetre) üzerinde bir ölçüm olan bir kadınsanız, tip 2 diyabet riskiniz artar.

 

Hareketsizlik: Ne kadar az aktif olursanız, riskiniz o kadar büyük olur. Fiziksel aktivite kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur, glikozu enerji olarak kullanır ve hücrelerinizi insüline daha duyarlı hale getirir.

 

Aile öyküsü: Ebeveyninizde veya kardeşlerinizde tip 2 diyabet varsa, tip 2 diyabet riski söz konusu olabilir.

 

Yaş: Yaşlandıkça, özellikle 45 yaşından sonra tip 2 diyabet riski artar.

Hamilelikle ilgili riskler: Hamileyken gestasyonel diyabet geliştirdiyseniz veya 4 kilogramdan daha ağır bir bebek doğurduysanız, tip 2 diyabet geliştirme riskiniz söz konusu olabilir.

 

Polikistik over sendromu: Düzensiz adet dönemleri, aşırı saç uzaması ve obezite ile karakterize yaygın bir durum olan polikistik over sendromuna sahip olmak diyabet riskini artırır.

 

Genellikle koltuk altlarında ve boyunda koyu renkli cilt bölgeleri: Bu durum genellikle insülin direncine işarettir.

 

Nasıl Korunulabilir?

 

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir ve bu durum diyabetli olan biyolojik akrabalarınız olsa bile korunmanızda etkili olabilir.

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı için neler yapılabilir?

 

Sağlıklı yiyecekler tüketmek: Yağ ve kalorisi düşük, lif oranı yüksek yiyecekleri seçin. Meyve, sebze ve tam tahıllı besinlere odaklanın.

 

Aktif yaşamı tercih edin: Tempolu yürüyüş, bisiklete binme, koşma veya yüzme gibi orta ila şiddetli aerobik aktiviteler yapın.

 

Kilonuzu kontrol altına alın: Yeterli miktarda kilo vermek ve kilo almayı önlemek, tip 1 diyabetten tip 2 diyabete geçişi geciktirebilir. Tip 1 diyabetiniz varsa, vücut ağırlığınızın %7 ila %10'unu kaybetmek diyabet riskini azaltabilir.

 

Diyabetin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Tip 2 diyabet tedavi yönetiminde neler yapılmalıdır?

 

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Kilo kaybı
 • Diyabet ilacı veya insülin tedavisi
 • Kan şekeri izleme / takip
 • Tip 2 diyabet cerrahisi (transitbipartisyon)

 

Bu adımlar, kan şekeri seviyenizi normale yakın tutmanıza yardımcı olur.

 

Tip 2 Diyabet Cerrahisi (Transitbipartisyon) Nedir?

 

Transit Bipartisyon Tip 2 diyabet tedavisi ve geliştirilmiş metabolik cerrahi yöntemi için tercih edilen operasyondur. Alternatif olarak ince bağırsağın 1/3 ucu mideye bağlanır. Bu sayede ince bağırsak hormonları kontrol altına alınarak şeker hastalığı da kontrol altına alınmış olacaktır.

 

Tip 2 Diyabet Cerrahisi (Transitbipartisyon) Nasıl Yapılır?

 

Transit Bipartisyon ile birlikte kilo vermeye yardımcı cerrahi işlem günümüzde tercih edilmektedir. Kısıtlayıcı ve emilim önleyici (emilim önleyici) özelliği ile başarı sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Kısıtlayıcı bir bölgenin biraz daha açılması gerekiyorsa %70'e varan mide küçültme ile sonuçlanan cerrahi operasyonlardan biridir.

 

Tip 2 Diyabet Cerrahisi Başarı Oranları

 

Başarı oranı konusunda birçok araştırma ve çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda bu kişilerin %94'ü 1000 obezite sorunu olan kişilerin incelenmesi ve incelenmesinden sonra kilo vermiştir. Çabuk doyum hissi veren bu uygulama bu sayede hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca diyabette %86 azalma olduğu ve hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Transit bipartisyon sonucu kilo vermeye yardımcı olan etki, metabolik sorunların düzeltilmesinde oldukça başarılı olmuştur.

 

Tip 2 Diyabet Cerrahisi (Transitbipartisyon) Avantajları Nelerdir?

 

Birçok avantajı bulunan bu uygulama günümüzde ülkemizde ve dünyada oldukça tercih edilmekte ve tavsiye edilmektedir. Bu avantajları şu şekilde göstermek mümkündür:

 

 • Anatomik olarak yapılan operasyonla mide ve on iki bağırsağın bütünlüğü korunarak tedavi tamamlanır.

 

 • Ameliyattan sonra gerekirse her türlü endoskopik işlemi sağlar.

 

 • Ameliyat sonrası hasta veya doktorun tavsiyesi üzerine istendiği takdirde kolaylıkla normale dönülebilmektedir.

 

 • Güçlü hormonal aktivite göstererek hasta kısa sürede normal yaşantısına döner.