Sağlıklı ve Düzenli Bir Diyetle Nasıl Kilo Verilir?

Obezseniz, güvenli bir şekilde kilo verme konusunda tavsiye almak için uzman bir diyetisyene başvurun.

 

Diyetisyeniniz sağlıklı, dengeli bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite yiyerek güvenli bir şekilde kilo vermeniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

 

Diyetle Kilo Verebilmek Mümkün mü?

 

Herkes için geçerli olan tek bir kural yoktur, ancak haftada 0,5 ila 1 kg arasında güvenli ve sürdürülebilir bir oranda kilo vermek için sağlıklı bir orandır.

 

Bunu başarmanın en iyi yolu, fast food, işlenmiş yiyecekler ve şekerli içecekler (alkol dahil) gibi sağlıksız ve yüksek enerjili yiyecek seçimlerini daha sağlıklı seçimlerle değiştirmektir.

 

Sağlıklı bir diyet şunları içermelidir:

 

  • Yeterli meyve ve sebze
  • Tam buğdaylı ekmek, pirinç, makarna ve diğer nişastalı yiyecekler (ideal olarak tam tahıllı çeşitleri seçmelisiniz)
  • Süt ve süt ürünleri
  • Et, balık, yumurta gibi kaynakları
  • Sağlıklı yağlar (zeytin yağı gibi)

 

Yüksek düzeyde tuz içeren yiyeceklerden kaçınmaya çalışın çünkü bunlar zaten obez olan insanlar için tehlikeli olabilecek kan basıncınızı yükseltebilirler.

 

Kalori saymayın, günlük ihtiyacınız olan vitamin-mineral için diyetisyeninizden yardım alın

 

Dışarıda yemek yerken dikkatli olun çünkü hamburger, kızarmış tavuk ve bazı Çin yemekleri gibi yiyecekler sınırı hızla aşmanızı sağlayabilirler.

 

Diyet programları ve moda diyetler:

 

Uuzun süre yiyeceksiz kalmak veya tüm yiyecek gruplarını kesmek gibi güvenli olmayan uygulamaları öneren sağlıksız diyetlerden kaçının. Bu tür diyetler işe yaramaz, kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir ve size uzun vadeli sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmedikleri için sürdürülebilir değillerdir.

Bu, tüm ticari diyet programlarının güvensiz olduğu anlamına gelmez. Birçoğu sağlam tıbbi ve bilimsel ilkelere dayanmaktadır ve bazı insanlar için iyi sonuç verebilir.

 

Doğru bir diyet programı şunları yapmalıdır:

 

  • Porsiyon büyüklüğü, davranış değişikliği yapma ve sağlıklı beslenme gibi konularda sizi eğitmek
  • Yiyebileceğiniz yiyeceklerin türü konusunda aşırı kısıtlayıcı olmayan,
  • Sürmesi muhtemel olmayan kısa süreli hızlı kilo kaybından ziyade kademeli, sürdürülebilir kilo vermeye dayalı olmalıdır.

 

Çok düşük kalorili diyetler

 

Çok düşük kalorili bir diyet size günde 800 kaloriden az tükettirir.

 

Bu diyetler hızlı kilo kaybına yol açabilir, ancak herkes için uygun veya güvenli bir yöntem değildir ve obeziteyi yönetmek için rutin olarak önerilmez.

 

Çok düşük kolorili diyetler, genellikle yalnızca hızlı kilo kaybından fayda sağlayacak obezite ile ilgili bir komplikasyonunuz varsa önerilir.

 

Çok düşük kolorili diyetler, bir seferde 12 haftadan daha uzun süre devam edilmemeli ve yalnızca uygun niteliklere sahip bir sağlık uzmanının gözetimi altında uygulanmalıdır.

 

Bu tür bir diyet düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşun.