Saç Dökülmeleri Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi (alopesi) sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir ve geçici veya kalıcı olabilir. Genetik mirasın, hormonal değişikliklerin, tıbbi durumların veya yaşlanmanın normal bir parçasının sonucu olabilir. Saç ekimini her birey yaşayabilir ancak erkeklerde daha sık görülür.

Kellik tipik olarak kafa derinizden aşırı saç dökülmesini ifade eder. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenidir. Bazı insanlar saç dökülmesinin tedavi edilmeden ve gizlenmeden seyrini sürdürmesine izin vermeyi tercih eder. Başka bir grup insan ise makyaj, şapka veya eşarp ile örtebilir.

Saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce, saç dökülmesinin nedeni ve tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda sizin için en doğru ve etkili tedavi yöntemini benimseyin.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir ve sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir.

Saç dökülmesinin belirti ve semptomları şunları içerebilir:

Başın üstünde kademeli incelme: Bu, insanları yaşlandıkça etkileyen en yaygın saç dökülmesi türüdür. Erkeklerde saçlar genellikle alındaki saç çizgisinde çekilmeye başlar. Kadınlar tipik olarak saçlarında bir genişlemeye sahiptir. Yaşlı kadınlarda giderek yaygınlaşan bir saç dökülmesi modeli, saç çizgisinin gerilemesinden kaynaklı olarak meydana gelir (frontal fibrozan alopesi).

Dairesel veya düzensiz kel noktalar: Bazı insanlar saç derisinde, sakalında veya kaşlarında dairesel veya yamalı kel noktalarda saçlarını kaybederler. Saç dökülmeden önce cildiniz kaşınabilir veya ağrılı hale gelebilir.

Ani saç dökülmesi. Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Saçınızı tararken veya yıkarken, hatta hafifçe çekiştirdikten sonra bile avuç dolusu saç çıkabilir. Bu tip saç dökülmesi genellikle genel saç incelmesine neden olur ancak geçicidir.

Tüm vücut saç dökülmesi: Kanser için kemoterapi gibi bazı durumlar ve tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Saç genellikle tekrar uzar.

Kafa derisine yayılan pullanma yamaları. Bu saçkıran belirtisidir. Kırık saç, kızarıklık, şişme ve bazen de sızma eşlik edebilir.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Sizde veya çocuğunuzda kalıcı saç dökülmesinden rahatsızsanız ve tedaviye devam etmek istiyorsanız doktorunuza görünün. Saç çizgisi gerilemesi (frontal fibrozan alopesi) yaşayan kadınlar için, belirgin kalıcı kellikten kaçınmak için erken tedavi hakkında doktorunuzla konuşun.

Ayrıca sizin veya çocuğunuzun saçını tararken veya yıkarken ani veya düzensiz saç dökülmesi veya normalden daha fazla saç dökülmesi fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi duruma işaret edebilir.