Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Obezite cerrahisi girişimi olan mide küçültme ameliyatıyla ilgili merak edilen pek çok detay bulunmaktadır.

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen bu işlemde midenin yaklaşık yüzde 80’i kesilerek çıkarılır. Bu sayede midenin gıda alımı kısıtlanırken gıda emilimi de belirli bir miktarda azaltılır. Ancak mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır konusunda bazı bilgilere sahip olunması gerekir. Üstelik bu ameliyat, bireylerdeki iştah oranını da azaltmaktadır. 

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Yaptırabilir? 
18 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanabilen bu operasyon için bazı şartlara uyum sağlanması gerekiyor. Öncelikle VKİ yani vücut kitle endeksinin 40 ve üzerinde olması önemlidir. Aşırı kiloya bağlı hastalıkları olan bireylerin de tercih ettiği tüp mide ameliyatı için genelde kişinin hastalık öyküsüne bakılmaktadır. 
Kalp damar rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi sorunları olanların da mide küçültme ameliyatı olabileceği unutulmamalıdır. Günümüzde mide küçültme operasyonu aslında bir kilo verme uygulaması olarak bilinir. Ancak bu tanım yanlıştır ve operasyon sağlıklı bir yaşam sürülmesi için gerçekleştirilir. Elbette doktor onayı ile yapılan mide küçültme ameliyatının bazı avantaj ve dezavantajları da bulunmaktadır. 
Mide Küçültme Ameliyatı Avantajları 
Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır sorusunun yanıtlarından sonra bu işlemin birçok avantajı beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Obezite ameliyatlarındaki avantajlar, dezavantajlardan daha fazla olduğu için günümüzde başarılı bir şekilde uygulandığı bilinir. O halde mide küçültme ameliyatı avantajları aşağıdaki gibi sıralanacaktır; 
•    Dengeli beslenme sürecine geçişi kolaylaştırır. 
•    İştah hissine sebep olan hormon üretimini düşürür. Bu sayede iştah azalır. 
•    Midenin geçiş yolunu daraltır. Sonuç olarak az miktardaki gıdayla kısa sürede doyma hissi oluşur. 
•    Bağırsak ve mide sistemindeki doğal akış yolunun korunmasını sağlar. 
•    Ameliyattan sonraki 1 yıl içinde fazla kiloların tamamı ortadan kaybolur. 
•    Ameliyattan sonra ciddi bir komplikasyon görülmez. 

Mide Küçültme Ameliyatı Dezavantajları 
Ameliyat ile beraber midenin büyük bir kısmı çıkarılacağı için midenin doğal haline dönmesi söz konusu değildir. Bu durum bir dezavantajdır. Ayrıca mide küçültme ameliyatı dezavantajları şu şekildedir; 
•    Ameliyattan sonra tüp haline gelen midenin belirli bir süre sonra genişleme ihtimali vardır. 
•    Yüksek kalorili gıdalar ile sıvı gıda tüketimine düşkün olan bireylerde zayıflatma potansiyelini azaltabilir. 
Son zamanlarda sıklıkla uygulanan mide küçültme ameliyatı sonuç olarak başarılı bir işlemdir. Ayrıca uzun dönemdeki takip sonuçları tam olarak netleşmediği için doktorun kapsamlı bir tedavi sürecinden sonra ameliyata karar verdiği unutulmamalıdır.