Kış Mevsiminde İç Isıtan Besinler

Kış mevsimi ile birlikte yazdan kalan alışkanlıklara bir süreliğine veda etmek gerekiyor.

Serinleten içecekler, soğuk çorbalar, bol buzlu sofralar yerini sıcacık lezzetlere bırakıyor. 

Elbiseler, şortlar dolaplarda arka sıralara geçerken ön sıralar yünlü, kürklü kabanların ve insanın içini ısıtan kazakların oluyor. Bu değişime ayak uydurmak zor gelse de sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek için mutlaka beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. 

Baharatları Değiştirin 

Yaz aylarında kekik, nane, fesleğen gibi ferahlatan baharatlara ilgi artarken kış aylarında baharat tercihini biraz olsun değiştirmek hem sofranızın hem de içinizin ısınmasına yardımcı olacak. 

Kış aylarında iç ısıtacak baharatlar arasında zencefil, zerdeçal, tarçın, karabiber ve havlıcan yer alıyor. Hepsinin kendine has bir özelliği olsa da ortak noktaları insanın içini ısıtmaları, bağışıklık sistemini güçlendirmeleri ve kış hastalıklarına iyi gelmeleri. 

Yeşil Çay ve Ihlamur

Yaz denildiği zaman smoothieler, frappeler akıldan çıkmıyorsa kış denildiği zamanda bitki çayları vazgeçilmezler arasında yerini alıyor. Yaz kış önerilen yeşil çay ve kış aylarının olmazsa olmazı ıhlamur hem içinizi ısıtacak hem de kış hastalıklarından korunmanıza yardımcı olacak çaylar arasında yer alıyor. 

Yeşil çay antioksidan etkisi ile metabolizmanın hızlanmasını ve bunu bağlı olarak da vücudun ısınmasını sağlarken ıhlamur nefes açıcı özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle günde 3 fincana kadar tüketilmesi önerilen bitki çayları arasında yer alıyor. 

Kök Sebzeler İçinizi Isıtacak 

Kışın pazarların göz bebeği olan kök sebzeler aynı zamanda içinizi ısıtacak. Havuç, patates, kabak, lahana, tatlı patates ve kereviz sindirim esnasında vücut ısısını arttırmayı başaran sebzeler arasında yer alıyor. 

Anemisi Olanlara Özel 

Anemi demir ve mineral eksikliği sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Anemisi olan kişilerin normal insanlardan daha fazla üşüdüğü bilinmektedir. Ayrıca kansızlık sorunu sadece ısınmak için değil daha sağlıklı bir birey olmak için de çözülmesi gereken bir sorundur. 

Siyah ve çekirdekli kuru üzüm, pekmez, kırmızı et tüketimini dengeli bir şekilde ayarlamak kansızlığı önlerken aynı zamanda vücudun daha kolay ısınmasına yardımcı olur.