Kimler Kalça Protezi Ameliyatı Olabilir?

Kalça bölgesi, vücudun en büyük yük taşıyıcı eklemlerinden biri olarak leğen kemiği ve uyluk kemiğinin birleşiminden oluşur.

Kıkırdakla kaplı olan ve birleşen yüzeyler, ayrıca hareket gücünü kaslardan almaktadır. Ancak bazı durumlarda kalça protezi ameliyatı olunması gerekebilir. Haliyle kimler kalça protezi ameliyatı olabilir şeklindeki bir sorunun yanıtlarına geçmeden önce kalça ekleminin sorunsuz olarak nasıl hareket edeceğinin bilinmesi önemlidir.

Kalça Eklemi Nasıl Hareket Eder?
Kıkırdaklar yumuşak ve pürüzsüz dokulardır. Uyluk kemiğindeki yuvarlak ile kemiğin iç kısmına oturduğu bölge ise yuvarlak kıkırdaklarla kaplıdır. Sağlıklı bir kıkırdak dokusu hem gerilimi hem de baskıyı aldığı için yatak içinde kolaylıkla hareket edilmesini sağlar. Bu süreçte kaslar bacağa ve kalçaya hareket kabiliyeti için gerekli olan gücü sağlar ve bu sayede sorunsuz olarak hareket edilebilir.

Kalçada Ağrı Neden Olur?
Kalçada ağrı ya da hareket kaybının birtakım nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler sonucunda kimler kalça protezi ameliyatı olabilir sorusunun yanıtlarına ulaşılabilir. Öncelikle kalçada oluşan ağrının nedenleri;
•    Artritler
•    Osteoartrit
•    Travmatik Artrit şeklinde sıralanır.

Travmatik Artrit: Kalça kırıkları veya yaralanmaların ardından yaşanabilir. Kırılmış olan kemiğin düz olarak kaynamaması halinde kalça kemiğinde aşınma başlayacaktır.
Artritler: Gut veya romatoid artrit gibi hastalıklar, eklem içini kaplayan zarın şişmesine sebep olur. Bu şişme sinoviyal sıvı üretimiyle beraber enflamasyonu beraberinde getirebilir. Gerekli müdahale yapılmadığı zaman kıkırdak aşınmaları devam eder ve ağrılar yoğunlaşır.
Osteoartrit: Kalça ekleminde bir süre sonra yıpranma ve aşınma nedeniyle kıkırdaklar çatlar. 50 yaşından sonra sıkça görülen bu durum Osteoartrit olarak adlandırılır. Ayrıca kalıtsal etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Kalça Protezi Ameliyatını Kimler Olabilir?
Öncelikle kalça ağrısı merdiven inip çıkma, eğilme ve yürüme gibi aktivitelerini kısıtlıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bununla beraber kimler kalça protezi ameliyatı olabilir sorusunun diğer yanıtları şu şekildedir;
•    Kullanılan ağrı kesicilerden yanıt alınamıyorsa
•    Koltuk değneği, baston veya fizik tedavi süreçleri kalçadaki ağrıyı azaltmıyorsa
•    Kalça problemi için kullanılan ilaçlar yan etki göstermeye başladıysa
•    Ağrılar, gündüz veya gece dinlenirken de devam ediyorsa
•    Kalçadaki sertlik hissi, bacakların hareket kabiliyetini kısıtlıyorsa en kısa sürede kalça protezi ameliyatı olunmalıdır.

Ameliyat sonrasında kalçadaki ağrılar azalabildiği gibi tamamen kesilebilir. Bu yüzden bacak hareketleri de herhangi bir kısıtlama olmadan yönetilebilir. Ameliyattan sonra gündelik işleri daha rahat bir şekilde yapabilen hastaların yaşam kalitesi de yükselecektir.