Çocuklarda Akut Solunum Yolu Hastalıkları

Çocuklarda kış aylarında görülen mikrobik hastalıklar hava kirliliğinin artması, havanın soğuması ve toplu ortamlarda vakit geçirilmesiyle ortaya çıkar.

Bu nedenle çocuklarda akut solunum yolu hastalıkları dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Üst solunum yolu hastalıklarından olan larenjit ve sinüzitin yanı sıra zatürre ve bronşit gibi hastalıklara da dikkat edilmelidir. Genelde virüslerin çoğalmasıyla beraber görülen bu hastalıklar damlacık yoluyla da bulaşabilir. Hasta olan kişinin öksürmesi veya hapşırması ile beraber virüslerin partikülleri ortama dağılarak özellikle çocukları etkilemektedir.

Akut Rinosinüzit ve Tedavisi
Bir çeşit sinüs iltihabı olan sinüzit rahatsızlığının 1 ay kadar sürmesi durumunda akut sinüzit olarak adlandırıldığı bilinir. Bu süreç 12 haftayı geçerse kronik hale gelir. Çocuklarda soğuk algınlığının sık sık görülmesiyle beraber hava kuruluğu, astım, burunda eğrilik, burundaki yabancı cisimler ya da diğer etkenler, akut solunum yolunu etkilemektedir. Bu hastalığın genel belirtileri yüz ve baş ağrısı, gözlerde şişlik ve akıntılardır. Tedavi aşamasında damlalar ve burun açısı spreyler kullanılır.

Akut Otitis Media ve Tedavisi
Orta kulak iltihabı olarak bilinen akut otitis kulak ağrısı, huzursuzluk ve ateş ile kendini belli eder. Tedavi aşamasında burun açıcılar ile antibiyotikler kullanılır. Akut solunum yolu hastalığı olarak değerlendirilmese de çocukların solunum yolunu doğrudan etkilediği unutulmamalıdır.

Akut Tonsillofarenjit ve Tedavisi
Çocuklarda akut solunum yolu hastalıkları ve tedavileri konusunda dikkat çeken ve bir tür boğaz iltihabı olarak bilinen bu rahatsızlık;
•    Boğaz ağrısı
•    Ateş
•    Kusma
•    Baş ağrısı
•    Bulandı şeklinde ortaya çıkar.
Boğazda lenf bezlerinin büyümesine sebep olan akut tonsillofarenjit hastalığının tedavi sürecinde genelde antibiyotik kullanımı önerilir. Hastalığın teşhisinde boğaz kültürü ya da hızlı antijen testinden faydalanılır.

Rinit ve Tedavisi
Çocuklarda sıkça görülen rinit aslında bir soğuk algınlığıdır. Nezle olarak da adlandırılabilir. Yılda en çok 8 defa çocukların yaşayabileceği rinit rahatsızlığı kış aylarında sıklıkla görülmektedir. Öksürük veya aksırıkla beraber bulaşabilen rinit aynı zamanda kalabalık ortamlarda da kendini belli eder.