Çalışırken Bu Ağrıları Yaşıyormusunuz?

İş hayatı vaktimizin büyük bir kısmını kapsar.

Yoğun iş hayatı ve stresli yaşamın beraberinde getirdiği birçok sorun ortaya çıkabilir. İster masa başı ister beden gücünün ön plana çıktığı çalışma hayatı olsun ikisi de fiziksel açıdan yıpranmaya neden olmaktadır. Bu yıpranmanın meydana getirdiği rahatsızlıkların belirtileri ise kendi göstermeye çeşitli şekillerde gösterir. Boyun ve sırt ağrılarının yanında bel ağrılarına dikkat etmek iş hayatına bağlı hastalıkların teşhisinde büyük önem taşımaktadır. Bu ağrıların beraberinde getirdiği ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunun tür belirtileri fark eden kişilerin ise vakit kaybetmeden doktora başvurmaları kritik öneme sahiptir.

Bel, Boyun Ve Sırt Ağrılarına Dikkat!

Sürekli masa başında oturarak çalışmak beraberinde gelen hareketsizlik sebebiyle kullanılmayan kasların zayıflamasına sebep olur. Masa başında oturarak çalışırken düzgün bir oturuş pozisyonuna sahip olmamak aynı zamanda sırt ve boyun ağrılarını tetikler. Masa başında çalışanlar için bir büyük tehlike ise omurga ve omurgayı destekleyen bölgelerde meydana gelen bozulmalarıdır. Başın öne eğildiği ve boyunun düzleştiği ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Yaşanan sırt ve boyun ağrıları omurgada meydana gelen hasardan kaynaklanıyor olabilir. İş hayatında bunun gibi ağrıları yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir. Erken müdahale edildiği takdirde hastalık ilerlemeden tedavi edilebilir. Omurgada ve omurgayı destekleyen bölgelerde meydana gelen rahatsızlıklar ilerlediği durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabilir.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Masa başında çalışacak kişiler için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta düzgün bir oturuş pozisyonudur. Başın öne eğilmeden dik bir pozisyonda tutulması omurganızın bozulmamasına yardımcı olacaktır. Düzgün oturuş pozisyonu ile birlikte sırt ve boyun destekli ofis koltukları tercih edilmelidir. Çalışmaya kısa aralar verip basit egzersizler ile kan dolaşımını hızlandırarak kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Spor yapmak iş hayatında karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklarda sizi koruyabilir. Pilates ya da omurgayı güçlendirecek egzersizler yapmak size büyük yarar sağlayacaktır. Pilates dışında yüzme bel ve sırt ağrılarına iyi gelen bir spordur ve bel ağrısı tedavisinde kullanılabilir. İş içerisinde çok ağır yükler kaldırmamak, ağırlık kaldırıldığı sırada ağırlığı iki kola eşit bir şekilde dağıtmak sağlık açısından size yarar sağlayacak önlemler arasında yer almaktadır.