Bebeklerde ve Çocuklarda Covid-19

Çocuklar neden COVID-19'a farklı tepki veriyor?

Cevap henüz net değil. Bazı uzmanlar, toplumda yayılan ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan başka koronavirüsler olduğu için çocukların COVID-19'dan ciddi şekilde etkilenmeyebileceğini öne sürüyor. Çocuklar sıklıkla üşüttüğünden, bağışıklık sistemleri onlara COVID-19'a karşı bir miktar koruma sağlamak için hazır olabilir. Çocukların bağışıklık sistemlerinin virüsle yetişkinlerin bağışıklık sistemlerinden farklı şekilde etkileşime girmesi de mümkündür. Bazı yetişkinler, bağışıklık sistemleri virüse aşırı tepki vererek vücutlarına daha fazla zarar verdiği için hastalanıyor. Bu, çocuklarda daha az olası olabilir.

Bebekler COVID-19'dan nasıl etkilenir?

1 yaşın altındaki bebekler, büyük çocuklara göre COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir. Bu, muhtemelen olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerinden ve solunum yolu virüsü enfeksiyonları ile solunum sorunları geliştirmelerini daha olası kılan daha küçük hava yollarından kaynaklanmaktadır.

Yeni doğanlar, doğum sırasında veya doğumdan sonra hasta bakıcılara maruz kalmak suretiyle COVID-19'a neden olan virüs ile enfekte olabilir. COVID-19'unuz varsa veya semptomlar nedeniyle test sonuçlarını bekliyorsanız, doğumdan sonra hastanede yatarken bir bez yüz maskesi takmanız ve yenidoğan bebeğinize bakarken ellerinizin temiz olması önerilir. Hastanedeyken yeni doğan bebeğinizin beşiğini yatağınızın yanında tutmanızda bir sakınca yoktur, ancak mümkün olduğunda bebeğinizle aranızda makul bir mesafe bırakmanız da önerilir. Bu adımlar atıldığında, yenidoğanın COVID-19 virüsü ile enfekte olma riski düşüktür. Bununla birlikte, COVID-19 ile ciddi şekilde hastaysanız, yeni doğan bebeğinizden geçici olarak ayrılmanız gerekebilir.

Çocuklar için COVID-19 aşısı var mı?

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı artık 12 yaş ve üzeri kişiler için mevcuttur. FDA bu aşıya ilk olarak 2020'nin sonlarında 16 yaş ve üstü kişiler için acil kullanım izni verdi. Bu aşı 21 gün arayla iki enjeksiyon gerektirir. İkinci doz, gerekirse ilk dozdan altı hafta sonra verilebilir.